העולם מתחלק לשניים: אלה שעושים סקי, ואלה שקונים את כל הציוד לסקי. לא משנה באיזה קבוצה אתם, כדאי שתדעו איך להיות בטוחים ואופנתיים בשלג

ליאת בן-צור, מזכ"ל איגוד מדריכי הסקי הישראלי, אומרת כי הנאה מחופשת סקי (הכוללת גם את הסנובורד ההכרחי) עלולה להיפגם קשות בשל ביגוד וציוד שאינם מתאימים. אמנם רווחת הדעה כי המחירים בחו"ל זולים יותר אך אין זה תמיד נכון (באתר הסקי, למשל, המחירים יהיו תמיד יקרים יותר). היות וחופשת סקי קצרה בדרך כלל, וכל יום עולה כסף רב, ממליצה ליאת להצטייד בביגוד מתאים עוד בארץ. אז מה צריך בעצם?

שכבה תחתונה - ביגוד תרמי
בניגוד למה שחושבים כולם, הקור במקרה זה, אינו הבעיה, אלא דווקא החום. בזמן הגלישה נמצא גופנו בפעילות אינטנסיבית ופולט חום רב. תפקידו של הבגד התרמי לנדף את הזיעה במהירות החוצה כדי שגופנו ישמר יבש ככל האפשר. כל בגד אחר שאינו תרמי ישאר ספוג זיעה המתורגמת מיד לרטוב וקר. חולצה ומכנסיים תרמיים איכותיים "יעשו את העבודה".

גרביים
חשוב ביותר לגרוב גרבי סקי מקצועיים המכילים יחס נכון של סיבי פוליפרופילן סינתטיים (מנדפי זיעה) וצמר (השומר על החום). רצוי שהגרביים יהיו תפורים ומונחים היטב על כף הרגל וכן בעלי ריפוד נוסף באיזור קדמת השוק. כך תוגן העצם וכך ימנעו לחצים באיזורים מסוימים בכף הרגל הנגרמים על ידי הנעליים הכבדות.

כדאי לזכור כי יש הבדל בין גרבי סקי לגרבי סנובורד:
גרבי סקי – דקים ומותאמים אופטימלית לכף הרגל ולשוק הרגל.
גרבי סנובורד – עבים (אחוז צמר גבוה יותר מגרבי הסקי) יותר וחמים יותר מסיבה פשוטה שנעלי הסנובורד הן נעליים רכות ונושמות, הפוך מנעלי הסקי, ועל כן יש צורך לשמור על חום כף הרגל באופן טוטאלי  (חזרה לעניין היחס הנכון בין הפוליפרופילן אריג הצמר) ועדיין לנדף את הזיעה החוצה (כף הרגל עובדת חזק יותר מכף הרגל בתוך נעל סקי).

חליפה
מומלץ להצטייד בחליפת סקי/סנובורד המתאימה לגולש הספציפי. חליפת סקי חייבת להיות בעלת עמידות מינימלית של 20,000 מ"מ למים, מעבר לכך בד/אריג החליפה חייב להיות נושם וזאת כדי להמשיך ולנדף את חום הגוף החוצה. פרמטר נוסף שכדאי לשים לב אליו הוא העמידות בפני קור ורוח: תפרים מולחמים (ולא תפורים) לכל אורך המעיל והמכנסיים. חומרי הטקסטיל המעניקים את כל התכונות שמניתי להלן, הם גורטקס (למרות שהיום פחות ופחות משתמשים בו לביגוד מכיוון שהוא נחשב לסיב בעל משקל כבד שמעניק לבגד הרגשה כבדה ומסורבלת משהו), דרמיזקס (Dermizax) או איבנט (event) -כולם כאמור, חומרי טקסטיל ברמה טכנולוגית גבוהה ובעלי התכונות הנדרשות.

לגולשי הסנובורד – הביגוד יהיה מעט שונה . אמנם כל התכונות הנ"ל נכונות גם לגבי ביגוד סנובורד רק שחליפות אלה יהיו קלילות, מרווחות ונושמות יותר מחליפות הסקי. החליפה חייבת לאפשר לגולש הסנובורד נוחיות יתר וחופש תנועה מקסימלי.

כפפות
כפפות סקי צריכות להיות נוחות, אלסטיות, אטומות למים ונושמות. הרעיון הוא למדוד את הכפפה ולהחזיק את מקל הסקי ולראות אם יש תחושת אחיזה נוחה. כפפות סנובורד –  כפפות מסיביות יותר מכפפות הסקי מאחר והן באות במגע ישיר עם השלג מספר פעמים רב במשך יום הגלישה. הן צריכות להיות מחומרים חזקים במיוחד כמו: גורטקס וקוולר. הכפפות יהיו תפורות בתפרים חזקים, בעלות איוורור מתאים ומנדף רטיבות החוצה (למקרים בהם  חודר שלג לתוך הכפפה). כפפות הסנובורד חייבות להיות מצויידות במיגון פנימי לשורש כף היד (האיזור הפגיע יותר אצל גולשי סנובורד).

משקפות
ד"ר יורם ביגר, היועץ הרפואי של רשת "אופטיקה הלפרין" אומר כי הגנה על העיניים מפני הקרינה האולטרא סגולה היא קריטית ביותר. בעת חופשה באתר גלישה, לא רק עיניהם של הגולשים חשופות לקרינה אולטרא סגולה, אלא גם עיניהם של הנופשים המעדיפים לשבת ולהתענג בבתי הקפה ובמסעדות. חשוב אם כך, להצטייד במשקפיים ובציוד הגנה מתאימים, למניעת נזקים לעיניים. למשל: חשוב להצטייד במשקפות המעניקות הגנה מלאה לעיניים מכל הכיוונים, מדובר במשקפות סגורות (כמו משקפות צלילה), אשר מונעות את הגעת הקרינה. משקפות הגנה אלה מספקות גם הגנה מפני הרוחות ושומרות על העיניים מפני התייבשות, וחדירתם של שבבי שלג ועצמים אחרים לעיניים.

כדאי לזכור כי משקפי שמש רגילים מספקים לעיניים הגנה רק מפני הקרינה שמגיעה מלמעלה. לכן, כד למנוע את חדירת הקרינה, גם משקפי השמש צריכים להיות סגורים מסביב לעיניים.

  • מומלץ ביותר לרכוש משקפות ומשקפיים של מותגים מוכרים, מאחר ואלה נמצאים בפיקוח. לרוב, המשקפיים מצוידים באישור האיגוד האירופי CE.
  • יש לבדוק האם המשקפיים בעלי מסנן הגנה גבוה במיוחד ובעלי כושר סינון של לפחות 98%. משקפי שמש המתאימים לשימוש יומיומי בארץ, אינם מספקים לעיניים את ההגנה לה הן זקוקות, מפני הקרינה הגבוהה.
  • לגולשים המרכיבים משקפיים אופטיים חשוב ביותר לבדוק האם המשקפת אותה הנכם מעוניינים לרכוש מתאימה ונוחה להרכבה מעל המשקפיים הקיימים. חשוב שבדיקה זו תיעשה במעמד הקניה ולא עם ההגעה לאתר, לצורך התאמה מרבית.
  • כמו כל ציוד אופטי, גם את משקפות הגלישה ומשקפי השמש חשוב לנקות בעזרת החומרים והציוד המתאימים. לשמירה מקסימלית וטובה על המשקפיים יש להקפיד אחרי הוראות היצרן ולפעול בהתאם.

עוד פרטים על סקי באתר איגוד מדריכי הסקי הישראלי: www.ski4u.co.il